Jak Jack i Diane przemienili swój „Little Pink House”

Kilka tygodni temu nasi przyjaciele Jack i Diane (to nie są ich prawdziwe imiona) zaprosili nas na kolację. To był wspaniały wieczór. Ich „mały różowy dom” – świeżo wyremontowany – był piękny, a w dodatku Jack ma doskonały gust do wina. Posiłek był niesamowity, towarzystwo i rozmowa ciepła; było to dokładnie to, czego nam wszystkim brakowało podczas pandemii. Po kolacji Jack potrzebował porady na temat nowo zainstalowanego systemu systemu sterowania i głośników sufitowych rozsianych po całym domu. Jego problem? Chociaż wydali dziesiątki tysięcy na głośniki ścienne i sufitowe, jakość dźwięku była daleka od satysfakcjonującej. Brzmienie było cienkie i szorstkie. Jak mówił: „Wiesz, nie spodziewałem się, że będzie to brzmiało jak audiofilski system, ale to jest po prostu rozczarowujące”.

Wyjaśniłem Jackowi, że wiele firm zajmujących się systemami custom przeszło znikome lub wręcz żadne przeszkolenie w zakresie dźwięku. Jego instalatorem była duża i odnosząca sukcesy firma z wieloma pozytywnymi recenzjami na Yelp. Niestety dopiero po zakończeniu instalacji zauważył, że komentarze dotyczące integralności, systemów bezpieczeństwa i wiarygodności były długie, ale żaden z nich nie dotyczył jakości dźwięku. Jack nie jest z tym problemem sam, menedżerowie REL na całym świecie mogą potwierdzić, że często słyszą o rozczarowaniu systemami audio.

Ponieważ tak wiele osób decyduje się na systemy oparte na przesyłaniu strumieniowym, takie jak Sonos, i głośniki rozproszone po całym domu, pomyśleliśmy, że warto podzielić się kilkoma sztuczkami dotyczącymi najlepszego sposobu na uzyskanie znacznie lepszego dźwięku niż w przypadku zwykłych instalacji.

1. Najpierw sprawdź menu ustawień wzmacniacza streamingowego lub streamera. Wejdź do menu „Konfiguracja”, a następnie wybierz „Głośniki” i upewnij się, że we wszystkich trybach (w tym stereo) są ustawione na „Duży” dla wszystkich stref (strefa to po prostu kolejny kanał stereo wzmacniacza, który można przypisać niezależnie od innych: np. „Główna sypialnia” lub „Korytarz na piętrze”). W ten sposób do głośników zostanie wysłany dźwięk o pełnym paśmie lub dźwięk najbliższy pełnemu zakresowi, jaki może dostarczyć Twój system. Ponadto „Full Range” oznacza więcej basu o lepszej jakości z głośników sufitowych. Instalatorzy często celowo ustawiają je na „Małe” (odfiltrowując cały bas poniżej 80 Hz), bo – logicznie rzecz biorąc – utrudnia to zniszczenie wspomnianych głośników, jeśli nie dochodzi do nich bas.

Najbliższy naszej branży i takim działaniom jest słynny cytat z czasów Wietnamu: „Musieliśmy zniszczyć wioskę, aby ją ocalić”. Po co zakładać, że Twoi klienci to idioci? Dźwięk w większości systemów audiowizualnych w całym domu jest odtwarzana na dość niskim poziomie (chodzi o to, aby cieszyć się muzyką w tle), co sprawia, że ​​jest mało prawdopodobne, aby bas spowodował uszkodzenia. Upewnij się więc, że głośniki są ustawione na „Duże”. Jack nie mógł uwierzyć, jak 30 sekund po poprawianiu ustawień w jego amplitunerze odblokowała się jakość jego systemu. Czy było wspaniale? Nie, ale można było usłyszeć, jak podstawowe elementy muzycznej układanki zaczynają się przebijać przez słaby dźwięk, który mieli wcześniej. Zamiast szorstkiego („cienkiego i szorstkiego”, jak to określiła Diane) dźwięku pozbawionego wypełnienia i ciepła, był on teraz teraz bardziej zrelaksowany i przyjemny.

2. Dodaj do istniejącej instalacji subwoofer REL T/5x lub T zero MKII z wejściami wysokopoziomowymi. W zeszłym tygodniu zatrzymałem się w domu Jacka i Diane z jednym pudełkiem w rękach – był to jeden z naszych mniejszych modeli T/5x. Wielu może przysiąc, że ​​T/5x jest tak dobry, że jest wszystkim, czego kiedykolwiek będziesz potrzebować (co nie jest prawdą, ale rozumiemy, dlaczego tak można pomyśleć). Jeśli chodzi o jadalnię Jacka i Diane z pewnością będzie to ogromna poprawa. Subwoofery REL, począwszy od naszej serii T/x i wyższych, są idealne do modernizacji wcześniej zainstalowanych systemów. W przeciwieństwie do konwencjonalnych subwooferów, które skupiają się prawie wyłącznie na kinie i używają tylko wejść RCA, REL-e są przeznaczone w pierwszej kolejności do uzyskania jak najlepszej muzyki (tempo, barwa, szybkość i przywrócenie podstaw muzyki). W ten sposób również i dźwięk w filmie nabiera bardziej naturalnego ciepła, więc jest to coś w rodzaju „dwa w jednym”.

Subwoofery REL są dobrze znane ze sposobu podłączenia, który nazywamy połączeniem wysokopoziomowym. Sspecjalny kabel (w zestawie) pozwala na przesył dźwięku bezpośrednio z tych samych złączy, które zasilają głośniki sufitowe lub ścienne. Jest to ważne, ponieważ wiele systemów ma tylko wyjście RCA dla subwoofera. Niektóre systemy, które są przeznaczone tylko do dystrybucji dźwięku, jak w domu Jacka i Diane, nie mają w ogóle wyjścia na subwoofer. W przypadku modeli REL (modele inne niż HT) proste podłączenie do zacisków głośnikowych amplitunera — lub profesjonalne przywieszenie ich do głośników sufitowych — gwarantuje, że do małego subwoofera T/5x prześlemy bogaty, pełnozakresowy dźwięk— ten sam sygnał, co wysłany do głośników.

Wróćmy do Jacka i Diane. Niecałe 5 minut później poprosiłem ich do ich jadalni i otworzyliśmy ich konto na Spotify (przed wyjściem wszedłem na ich komputer i przedstawiłem im Qobuz jako jakościową alternatywę dla Spotify). Wyraz ich twarzy, gdy rozległy się pierwsze nuty kolejnego utworu, był bezcenny. Szorstki, cienki i irytujący został zastąpiony pełnym, bogatym i głębokim dźwiękiem przy dokładnie takiej samej (niskiej) głośności, przy jakiej byli przyzwyczajeni do słuchania muzyki. Zdobądź taki subwoofer dla każdego, kto posiada dom z customowym systemem audio! Jeśli pracujesz w dziedzinie instalacji custom, przeczytaj to i pomyśl kreatywnie, ile setek systemów można by przekształcić za zaledwie kilkaset dolarów (lub funtów) na pokój. Sygnał pochodzi z tego samego sygnału, który płynie do głośników i który został już dostarczony do sufitu. Tak więc podłączenie się do głośników sufitowych i podanie sygnału na poziom podłogi jest bardzo proste. Nie trzeba do tego prowadzić nowe kable z powrotem do elektroniki, która może znajdować się nawet 100 stóp (33 metry) dalej. Ciesz się w pełni swoim domem i spróbuj dodać mały subwoofer REL do dowolnego pomieszczenia przeznaczonego na rozrywkę, czytanie lub po prostu służącego spowolnieniu tempa życia.