No. 32

SERIA REFERENCE

No.32 cieszy się rzadką pozycją, przenosząc naszą referencję na wyższą orbitę. No.32 zachowuje wyjątkowe piękno naszej zaoblonej obudowy, dodając do tego poprawiony 15″ (380 mm) przetwornik z prawdziwego włókna węglowego, który może pochwalić się 4″ (100 mm) skokiem całkowitym i naszym niezawodnym wzmacniaczem o mocy 1000 W, wyposażonym w kondensatory cienkowarstwowe, wyższe wzmocnienie i lepsze układy zabezpieczające.

Rezultatem tych zabiegów jest flagowy model, który poszerza granice muzyki, oferujący doskonałą dynamikę, bogatszą paletę barw i swobodniejszy, bardziej wyrazisty charakter basu, który otwiera średnie i wysokie tony w niespotykany dotąd sposób.

Tylko to, co najlepsze

No.32 reprezentuje sumę naszych wysiłków, badań i wiedzy zdobytej w ciągu ostatnich trzech dekad w roli lidera w dziedzinie audio i konstrukcji subwooferów. Nic, co dotąd zbudowaliśmy, nie konkuruje z szybkością, zwinnością, brakiem podbarwień i żywymi kontrastami dynamicznymi gwarantowanymi przez No.32. Stanowi on szczyt wiedzy i doświadczenia REL-a i jest podstawą dla naszych przyszłych innowacji. To niezwykłe osiągnięcie, wykraczające dalece poza swojego znakomitego przodka, który otrzymał kilka lat temu przez jeden z magazynów audio Produktem Dekady. Subwoofer oferuje wzmacniacz o mocy 1000 watów, 15” (380 mm) przetwornik z czystego włókna węglowego i ma piękną obudowę wymagającą trzech tygodni pracy. Jednak każda z tych cech jest tylko przedsmakiem tego, co jest potrzebne, aby znaleźć się na szczycie oferty REL-a. No.32 jest gotowy być takim projektem przez wiele, wiele lat.

Piękna forma i funkcjonalna perfekcja

NCzęsto mówi się, że forma podąża za funkcją. Jeśli to prawda, jaką piękną funkcję widzimy! Obudowa kreśli obły kształt ustalony dekadę temu w modelu Gibraltar. Tutaj górna powierzchnia opada w kierunku tylnych narożników – to trudna do wykonania obróbka, ale dająca niepowtarzalny, piękny efekt.

Potrójnie platerowane stalowe uchwyty osadzone są w elipsach, które pozwalają na pewny chwyt,
co jest konieczne przy podnoszeniu subwoofera o wadze ponad 200 funtów. Wewnątrz, z tyłu płyta nośna ma grubo ponad pół cala grubości i jest wyprofilowana tak, aby podążać za wewnętrzną powierzchnią, dając masywną, mocną strukturę.

Nowa plakietka z logotypem No.32 łączy w sobie materiały, które pojawiają się w jego projekcie; włókno węglowe zastosowane w przetworniku jest umieszczone wewnątrz polerowanego, odlewanego elementu, ze stopu, który został użyty do wykonania kosza głośnika i wykończony trzema warstwami zabezpieczającymi, aby uzyskać wyjątkowy blask. Projekt ten świadczy o wysiłkach, które włożyliśmy w No.32, aby był on równie efektowny wizualnie, jak i technicznie.

Zaprojektowany do bitwy

No.32 pozwala na zastosowanie tego samego układu Line Array, co No.31. Zapewnia on niebywałą jakość dźwięku, jakiej nie był w stanie zapewnić żaden konkurent. Dla tych, którzy szukali najlepszych doznań muzycznych i kinowych, Line Array odblokowuje ostateczny wymiar reprodukcji systemu. Audiofile od lat szukają trójwymiarowego dźwięku, jednak przeoczyli prosty fakt, że wysokość – nie głębokość – jest tym brakującym ogniwem. Tworząc produkty, które
są przeznaczone do układania w linie po 3 na kanał (lub w wyjątkowo wysokich pomieszczeniach, po 5), przy zachowaniu indywidualnych ustawień zwrotnicy i kontroli wzmocnienia dla każdego subwoofera, REL stworzył arcydzieło, które zapewnia to, o czym najbardziej doświadczeni audiofile
marzą od 40 lat.

Bestia

1000-watowy wzmacniacz No.32 stosowany był również w jego poprzedniku sprzed ponad siedmiu lat. Tysiące tych wzmacniaczy są używane na całym świecie; są wzorem niezawodności. Jego implementacja w No.32 łączy nowy limiter ze znacznie szerszym pasmem przenoszenia, aby umożliwić mu największe możliwe skoki dynamiki. Podwójne korektory parametryczne w No.32 pozwalają mu na płaską odpowiedź w najniższych zakresach, schodząc poniżej 20 Hz. Gdy jego drugi korektor jest ustawiony na częstotliwości powyżej punktu odcięcia, No.32 doskonale zgrywa się z głównymi głośnikami, jednocześnie redukując rezonanse pomieszczenia.

No to jazda!

Podobnie jak w przypadku wszystkich subwooferów REL-a, sercem i duszą No. 32 jest 15-calowy (380 mm) przetwornik. Jego membrana wykonana jest w całości z włókna węglowego. Co więcej, nakładka przeciwpyłowa z włókna węglowego jest naklejona na powierzchnię stożka daleko poza średnicą cewki. Konstrukcja ta daje znacznie sztywniejszą powierzchnię membrany, która ma lepsze właściwości samotłumiące, usuwające nawet drobne rezonanse, które mogą maskować szczegóły, przy jednoczesnym utrzymaniu masy ruchomej na absolutnym minimum. Zawieszenie przetwornika w No.32 pozwala na pełne wykorzystanie 100 mm skoku w przód i tył, co jest wyjątkowym osiągnięciem dla głośnika o tak dużej średnicy. Oto niektóre z sekretów jego pracy. Ich wynikiem jest przejrzystość, połączona z niesamowitą dynamiką.

Pilot jak żaden inny

Przejmij kontrolę nad swoim No.32, biorąc do ręki pilot zdalnego sterowania REL Reference. Natychmiast uderzy Cię idealne dopasowanie do dłoni, wynik przemyśleń i wielu serii prób i błędów podczas opracowywania prototypu. Drugą reakcją jest świadomość jego masy, która świadczy o jakości, trwałości i niezmienności. Jakby mówił: „Jestem rzeczą materialną, jakościową. Zwróć uwagę, że to, co zrobisz dalej, ma znaczenie”. Jeśli miałeś w przeszłości subwoofer REL-a (a 90% właścicieli modelu REL Reference miało), znajdziesz wszystkie znajome elementy sterujące, dokładnie tam, gdzie chcesz. Wzmocnienie sygnału wysokopoziomowego (lub, w przypadku głośników aktywnych, niskopoziomowego) umieszczono wygodnie po prawej stronie, zwrotnica znajduje się na środku, a wzmocnienie 0,1/LFE jest przesunięte ku lewej stronie.

Poniżej znajdują się trzy urocze metalowe przełączniki obsługujące główne funkcje podczas konfiguracji. Wyłącznik pilota znajduje się na dole. Jest na uboczu i pozostaje włączony po włączeniu i użyciu podczas konfiguracji bez zamartwiania się o przypadkowe wyłączenie. Pośrodku znajduje się kontrola fazy. Jest ona używana tylko na początku, do określenia prawidłowego 0 lub 180 stopni fazy. Dostęp do przycisku Dual Parametric EQ, z A i B, pozwala na uzyskanie wyrównanego, najgłębszego basu, a z drugiej strony pasma na precyzyjne dostrojenie zwrotnicy. Zapewnia to idealne połączenie subwoofera z głównymi głośnikami, a wszelkie pozostałości buczenia i rezonansów generowanych przez pomieszczenie można delikatnie usunąć.

Pilot REL Reference przypomina idealnego lokaja – zawsze nieskazitelny, niezbędny, a potem można go spokojnie odłożyć na bok, na przyszłość, kiedy być może zdecydujesz się na poprawy w swoim systemie.

Specyfikacja techniczna

BUDOWA
obudowa zamknięta, przetwornik z przodu

ŚREDNICA PRZETWORNIKA I MATERIAŁ MEMBRANY
380 mm o długim skoku, włókno węglowe z odwróconą nakładką przeciwpyłową z włókna węglowego

ŚREDNICA PRZETWORNIKA PASYWNEGO I MATERIAŁ MEMBRANY
nie dotyczy

LIMIT NISKICH CZĘSTOTLIWOŚCI
15 Hz przy -6 dB

WEJŚCIA
High Level – Neutrik Speakon, Low Level – stereo RCA oraz XLR, LFE RCA, LFE XLR

WYJŚCIA
High Level Neutrik Speakon, LFE XLR, Line XLR

MOC WYJŚCIOWA
1000 W (RMS)

TYP WZMACNIACZA
Klasa D

OPCJA BEZPRZEWODOWA
Tak – REL Airship II, moduł sprzedawany oddzielnie

PODWÓJNY FILTR PARAMETRYCZNY
Tak

System zabezpieczeń

W PEŁNI ELEKTRONICZNE ZABEZPIECZENIE
Tak

CZUJNIK DC NA WEJŚCIU
Tak

OCHRONA PRZED ZWARCIEM
Tak

NAPIĘCIE ZASILAJĄCE
220-240 V

BEZPIECZNIKI
7 A półzwłoczny, 230 V

Pozostałe
WYMIARY
743 x 540 x 816 mm (szer. x wys. x gł.)

WAGA
85 kg, waga przewozowa 102 kg

WYKOŃCZENIE
Czarny lakier fortepianowy, 12 warstw