Co to jest wielokanałowe kino domowe i czym różnią się formaty dźwięku przestrzennego Dolby 5.1 i 7.2?

Oto pytanie dla ludzi, którzy po raz pierwszy od wielu lat, a może po raz pierwszy, wkraczają w świat nowoczesnego kina domowego. Większość zaczyna od podłączenia telewizora, może dekodera TV, do starego amplitunera i pary głośników, co – nawiasem mówiąc – jest świetnym sposobem na rozpoczęcie tej niesamowitej przygody.

I naprawdę jest. Bardzo chciałbym o tym opowiedzieć i zajmiemy się tym w innym filmie. Wolałabym, aby ludzie zmieniali przeznaczenie urządzeń, które już mają, ponownie je wykorzystywali i łącząc je w odpowiedni sposób mogli cieszyć się tym, jak dobry dźwięk można uzyskać ze zwykłego z telewizora, niż żeby szli na łatwiznę i poprzestawali na soundbarze.


Przykład systemu „2.1” z dwoma głównymi głośnikami i subwooferem

Gdy masz do czynienia z odpowiednimi, przyzwoicie ustawionymi głośnikami ich potencjał jest o wiele większy. Następnym krokiem jest system oparty na Dolby Digital. Różnica między nim, a – na przykład – prostym systemem „2.1”, to tylko liczba kanałów, z których korzystasz. Przyjrzyjmy się temu, ponieważ ludzie dziwią się, jak sądzę, kiedy widzą liczby i przecinki dziesiętne. Prawdopodobnie 70% populacji zamiera wówczas i szybko odchodzi – no cóż, tak właśnie jest.

Zrelaksujmy się i wróćmy na chwilę na lekcję matematyki. Najpierw ta łatwa część: „0.1” odnosi się po prostu do subwoofera. Określenie liczby kanałów – później zajmiemy się dokładniejszym wyjaśnieniem, co robią kanały i co mają robić – jest naprawdę dość proste. Tak więc: „5.1” lub „7.1” odnosi się w swojej podstawowej formie po prostu do pięciu lub siedmiu głośników.


Przykład systemu „5.1” z dwoma głośnikami głównymi, głośnikiem centralnym, dwoma tylnymi głośnikami surround i subwooferem

I jest jeszcze subwoofer. W systemie z siedmioma kolumnami jest wskazywany jako „7.1”. Często są to dwa subwoofery (7.2), które są przydatne, gdy korzystasz z tak wielu kanałów. Więc szybko przeanalizujmy, do czego służy „pięć” i „siedem”. Podstawowym systemem jest „5.1” i tak naprawdę nadal oferowany jest w nim cały dźwięk filmowy. To głośnik przedni kanału lewego, głośnik przedni kanału prawego i głośnik kanału centralnego. Za chwilę do tego wrócimy. A potem dwa głośniki surround, zwykle znajdujące się z tyłu pomieszczenia.

Więc co one robią? Główne głośniki lewy i prawy działają trochę jak zespół. To, za co są naprawdę odpowiedzialne, to ustalenie skali, rozmiaru, poczucia wielkości, które są możliwe w danym systemie. Nie zawsze to robią, po prostu dają możliwość pokazania dużej skali. Porównanie – to tak, jak kiedy cofasz obiektyw aparatu i ogarniasz ogromny pejzaż miejski lub coś podobnego. Dźwięki, które zostają dodane do ścieżki dźwiękowej filmu są po to, by przekazać poczucie dużej przestrzeni. A więc, jeśli się znajdziesz na przykład na stadionie Wembley, a źli ludzie będą biegali wokół ciebie z karabinami snajperskimi, usłyszysz stadion Wembley i jego ogrom reprodukowane właśnie przez kolumny z lewej i prawej strony.

W rzeczywistości około 80% dźwięku, który usłyszysz z większością nowoczesnych ścieżek dźwiękowych, pochodzi z kanału centralnego. Najważniejszą wskazówką jest więc nie skąpić na jego jakości. To ogromna część klasy tego, co będziesz słyszeć. A tylne kolumny surround – to informacja dla tych z was, którzy są muzykami – surroundy są podobne do pogłosu.

Przykład systemu „7.1” z dwoma głośnikami głównymi, głośnikiem centralnym, czterema głośnikami surround i subwooferem

Tylne głośniki mają na celu stworzenie głębi, trzeciego wymiaru i umieszczenie Cię w centrum akcji. Jeśli przestrzeń rozpościera się za tobą i przed tobą, to znajdujesz się wówczas w środku. Jest to trójwymiarowa rzeczywistość słuchowa. Pozwala śledzić to, co dzieje się na ekranie. I właśnie to robi „pięć i jeden” (5.1).

„7.1” po prostu dodaje dwa dodatkowe kanały surround. Może to być przydatne w naprawdę długich pomieszczeniach. Ważna wskazówka: tak naprawdę uzyskasz znacznie lepszą jakość dźwięku dzięki zastosowaniu pięciu głośników i jednego subwoofera. Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po dwa dodatkowe głośniki dźwięku przestrzennego, ale lepiej zrobisz to przysuwając trochę dwa głośniki surround do siebie i wieszając te dwa dodatkowe wyżej, łącząc je z pozostałymi dwoma tak, aby działy jak dwa kanały. To trochę zagmatwane, bo używając siedmiu głośników nadal będziesz używając pięciu kanałów, ale dzięki temu każda para prawego i lewego kanału będzie znakomicie współpracowała. A to daje bardzo dużą przestrzeń dookoła. I jest to naprawdę bardzo łatwe do kontrolowania za pomocą typowego menu składającego się z pięciu kanałów. Postaraj się więc, aby system był możliwie prosty. Unikając złożoności uzyskasz znacznie lepszą jakość dźwięku.