Flagowiec serii T/x

Cześć, nazywam się John Hunter. Jestem głównym projektantem firmy REL. Chciałbym przedstawić Państwu naszą nową serię T/x, z której jesteśmy bardzo, bardzo dumni. T/x jest serią lokującą się poniżej serii S i Reference. Dlatego jest ona dla nas niezwykle ważna. To w tym zakresie cenowym wiele osób zdobywa swoje pierwsze doświadczenia z REL-em. Dlatego też jest dla nas naprawdę ważne, abyś miał same fantastyczne wrażenia.

T/9x, na którym się tym razem skupimy, jest flagowcem tej serii. I chociaż to najdroższy jej model, jak zobaczysz, jest całkiem kompaktowy. To nie jest wielka szafa.

0:30

Subwoofer jest napędzany 300-watowym wzmacniaczem z dwoma 10-calowymi przetwornikami. Ten, który widzisz z przodu, jest aktywny i ma wyjątkowo długi skok.

Przy każdym ruchu do wewnątrz napędza on pasywny radiator na dolnej ściance. Jego celem jest wypełnienie najniższych częstotliwości, które rozchodzą się po podłodze. T/9x to genialny produkt. W tej chwili podamy Ci niektóre szczegóły. Dostrojenie 10-calowych przetworników używanych w T/x zajęło nam miesiące.

1:00

Powód jest prosty. Próbowaliśmy uzyskać z nich wyższą dynamikę. Z jednej strony musiały one być szybsze. Świetnie, ale musiały też być w stanie poradzić sobie z większą mocą, więcej o tym za chwilę, i powinny mieć większy skok. Dlaczego? Ponieważ chcieliśmy uzyskać głębszy bas i większą moc wyjściową. Żeby to zrobić, musieliśmy całkowicie przeprojektować zawieszenie.

Mamy więc bardzo dużą moc i bardzo wysoki prąd z 300-watowego wzmacniacza. To konstrukcja pracująca w klasie A/B. Klasa A/B to klasyczny wzmacniacz z dużymi transformatorami zaprojektowanymi do wyprowadzania dużych prądów. Dlaczego prąd jest tak ważny?

1:30

Pomyślcie o napięciu jako o czymś, co spowoduje ruch głośnika, z kolei prąd utrzymuje go pod kontrolą. Preferujemy zasilacze, które są naprawdę wysokoprądowe, ponieważ ważne jest dla nas, aby uzyskać ten start i kontrolę. Co jest w tym znaczące, używamy tu dokładnie tego samego wzmacniacza, z którego korzystaliśmy w starych modelach. Powodem jest to, że to niezniszczalny projekt. Wyprodukowaliśmy ich setki tysięcy i prawie żaden z nich nie zawiódł. A niezawodność jest dla mnie niezwykle ważna. Po prostu nie może być inaczej.

2:00

Dlatego nie zrezygnowaliśmy z niego. Dzięki temu, czego nauczyliśmy się przy modelach referencyjnych, przygotowując dwie, prawie trzy generacje Serie S, staliśmy się bardzo, bardzo dobrzy w wydobyciu ostatniej odrobiny mocy z naszych głośników. Dzięki temu, korzystając z nowych zabezpieczeń, dostarczamy około 60 W mocy więcej do głośnika przy szczytach sygnału. Jedną z rzeczy, z których REL jest naprawdę znana, są nasze połączenia wysokopoziomowe. Podłączamy je tutaj i dostarczamy 10-metrowy kabel, który dla tych z nas, którzy nie znają się na metrycznym systemie, ma długość około 33 stóp.

3:00

Pozwala nam to podłączyć subwoofer do wzmacniacza mocy, który napędza główne głośniki. Łączymy się w ten sposób. Nie pobieramy w ten sposób mocy. Chcę, żeby to było jasne – po prostu wykorzystujemy jego wyjście jako wzór dla naszego dużego 300-watowego wzmacniacza. A to pozwala nam uzyskać idealne, bezproblemowe połączenie, pod warunkiem, że zrobimy to dobrze. Jest to dokładnie ten sam sygnał, jaki otrzymują Twoje głośniki, dzięki czemu możemy idealnie, bezproblemowo połączyć z nimi nasz subwoofer.

3:30

Kiedy robisz to poprawnie, nie jesteś w stanie wskazać, gdzie jeden głośnik kończy grę, a drugi zaczyna. To po prostu idealne przejście i żeby to zrobić dobrze, nasze filtry muszą być niesamowicie szybkie. Osiem milisekund, to szybciej niż potrafi jakikolwiek inny subwoofer, z wyjątkiem naszych modeli referencyjnych, które mają cztery milisekundy.

Bardzo szybko, bardzo płynnie. Muzykalność, która się pojawia, jest niesamowita i to jest dla nas bardzo ważne, podobnie, jak w kinie domowym.

4:00

Chciałbym powiedzieć, cofając się o 15, 16 lat, że jedną z rzeczy, do których dążyłem, kiedy kupowaliśmy REL-a, była zmiana brutalnie brzydkich produktów w coś, z czego ludzie mogliby być dumni w swoim domu. Ośmielę się powiedzieć, że dzięki tym najnowszym modelom naprawdę przenieśliśmy ten zamysł na zupełnie nowy poziom.

Podsumowując, REL T/9x jest flagowcem tej serii i jest to niezwykły subwoofer, ponieważ oferuje naprawdę duży, mocny i bardzo, bardzo szybki bas. Udało się nam odchudzić jego obudowę, aby nadać mu zgrabny wygląd.

4:30

Nie jest duży, nie rzuca się w oczy. Jest naprawdę niewielki i dobrze wygląda. Weźmy pod uwagę, że jego zaokrąglone krawędzie, będące niemal neoklasyczną formą, są doskonale wykończone, a powierzchnie są wykończone pięcioma warstwami czarnego lakieru. Wszystko to nadaje mu autentyczności. Jest szybki, to realne 300 watów mocy w klasie A/B z dużym transformatorem zasilającym, oraz 10-calowym aktywnym przetwornikiem z przodu i 10-calowym przetwornikiem z dołu. To ogromna moc w umiarkowanej cenie.