Zdecydowałem się połączyć tę serię krótkich porad, które mają pomóc potencjalnym nabywcom w dokonywaniu lepszych wyborów, lepiej odpowiadających ich potrzebom przed zakupem. Problemem dla klienta jest to, że OBYDWA modele otrzymały fantastyczne recenzje.

Istnieje jednak zasadnicza różnica między T/5x a Tzero Mk III, mimo że mają ze sobą wiele wspólnego. Tylko jeden, T/5x, może z powodzeniem obsłużyć średnie (a w odpowiednich warunkach nawet nieco większe) pomieszczenia. Drugiego (Tzero Mk III) nie należy prosić o nagłośnienie czegokolwiek większego niż mała lub średnia przestrzeń. Czym więc jest średniej wielkości pokój? Definicja różni się nieznacznie w zależności od położenia geograficznego. Na przykład w Europie średni rozmiar pokoju jest nieco mniejszy niż na przykład w Ameryce Północnej. Zdefiniujmy pomieszczenie średniej wielkości jako nieprzekraczające wymiarów 2,6 x 3,9 x 4,9 m. To arbitralny wybór, ale prawdziwy w przypadku wielu rodzin, niezależnie od tego, czy są to skromne domy, apartamenty czy mieszkania.

Obydwa wykorzystują pojedynczy przetwornik skierowany w dół; 200 mm (8”) dla T/5x i 170 mm (6,5”) dla Tzero Mk III. Obydwa korzystają z solidnych i niezawodnych wzmacniaczy, chociaż 125-watowy wzmacniacz T/5x to wysokoprądowy wzmacniacz pracujący w klasie A/B w starym stylu, ze znacznie większym zasilaczem niż ten, który można znaleźć w 100-watowej jednostce Tzero Mk III, pracującej w klasie D.

Chociaż są to z pozoru drobne różnice, kiedy spojrzymy na powierzchnię do nagłośnienia i porównamy głośnik 8-calowy z głośnikiem 6,5-calowym, wszystko zaczyna mieć sens (mówię o pełnych 8” i 6,5” z uwagi na matematykę, chociaż rozmiary membran w obu przypadkach będą nieco mniejsze ze względu na zawieszenie – półokrągły gumowy pierścień, który mocuje zewnętrzną krawędź membrany do kosza). Większy T/5x to membrana o powierzchni nieco ponad 50 cali kwadratowych, podczas gdy Tzero Mk III to ponad 33 cali kwadratowych. Mówimy więc o ponad 50% większej powierzchni membrany, co odpowiada za duży wzrost możliwości subwoofera w danym pomieszczeniu.

Kolejne różnice występują pomiędzy wzmacniaczami. Podczas gdy różnica mocy wynosząca 25% może wydawać się nowicjuszowi duża, to jest inaczej. Ponieważ moc nie jest doświadczana liniowo, jej wzrost jest mniej dramatyczny, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje. Różnica sprowadza się do wydajności zasilacza i zapasu POWYŻEJ podanej mocy. T/5x ma po prostu znacznie mocniejszy zasilacz, który pozwala mu znacznie przekroczyć swoją moc znamionową, gdy subwoofer ma oddać GŁOŚNY transjent (jak efekty specjalne w filmie lub mocne uderzenie w perkusję). T/5x bez problemu poradzi sobie tam, gdzie Tzero Mk III może mieć pewne kłopoty.

I to wyjaśnia, dlaczego T/5x znacznie lepiej nadaje się do roli pogromcy budżetu i który z łatwością rozwiązuje 70% potrzeb klientów. Tzero Mk III to fantastyczny subwoofer do niewielkich mieszkań. Moi przyjaciele używają ich w biurach, bibliotekach lub sypialniach w systemach 2.1. Jednak zaleca się, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wielkości pokoju lub głośności, którą mamy nadzieję osiągnąć, aby zrobić ten niewielki dla budżetu krok i przejść na T/5x.