Dość często słyszę pytanie – co jest lepsze, jeśli głośnik w subwooferach jest skierowany w dół czy do przodu? Podobnie jak w przypadku większości rzeczy w audio, odpowiedź nie jest tak prosta, jak by się mogło wydawać. Ale możemy przyjrzeć się wraz z Tobą zagadnieniom, który pokażą, co każdy z tych typów subwoofera robi najlepiej i podzielimy się z Tobą wiedzą, w jaki sposób ustalamy priorytety w naszej firmie.

Subwoofery z głośnikami od dołu

Argument za umieszczeniem przetwornika na dolnej ściance wymaga zrozumienia, że generując fale dźwiękowe w dół, w kierunku dużej, płaskiej powierzchni, wykorzystujemy największą powierzchnię odbijającą w typowym pokoju. Bas wydobywający się z przetwornika skierowanego w dół dociera do podłogi i rozpełza się po niej, generując przez to szczególnie głęboki bas. Podłoga „łączy” się z przetwornikiem i staje się częścią pracującego subwoofera. Co więcej, to sprzężenie akustyczne wytwarza większą moc wyjściową przy tej samej mocy wejściowej. To wszystko są darmowe korzyści, więc dlaczego po prostu nie budujemy tylko takich subwooferów?

Budowa nowoczesnych subwooferów to jednak coś więcej, niż tylko zadbanie o zwykłą moc wyjściową i coś więcej niż tylko głębokość basu, chociaż oba te czynniki są głównymi wytycznymi dla naszego zespołu inżynierów. Szybkość, klarowność, precyzyjna intonacja poszczególnych tonów, „powietrze” wokół dźwięków i sposób, w jaki masy sprężonego powietrza uderzają w ciało (pomyśl o stopie w zestawie perkusyjnym), prawidłowe odwzorowanie wzorców wybrzmiewania – wszystko to odgrywa kluczową rolę w najlepszych systemach.

Subwoofery z głośnikami z przodu

Właśnie te cechy odgrywają rolę w szybkich, lekkich i skierowanych ku podłodze przetwornikach. Głośniki skierowane w subwooferach do przodu zapewniają wszystkie wymienione powyżej cechy w znacznie lepszy sposób niż przetworniki skierowane w dół, w wyniku czego bas brzmi z nimi szybko, a jednocześnie ma dużą siłę oddziaływania – cecha ta nie jest tak wyraźna w konstrukcjach z głośnikami skierowanymi w dół. Perkusja, wybuchowe efekty w filmach, strzały, delikatny, mieniący się subbas wytwarzany przez organy piszczałkowe; wszystkie one korzystają z wyjątkowo szybkich konstrukcji z głośnikami skierowanymi do przodu.

Które są lepsze?

Idealna konstrukcja oferowałaby przetworniki skierowane zarówno do przodu, jak i do dołu, szczególnie tam, gdzie objętość obudowy średniej wielkości subwoofera jest ograniczona przez wymogi praktyczne. Właśnie dlatego ograniczamy naszą ofertę subwooferów z głośnikami skierowanymi wyłącznie w dół do naszych podstawowych modeli, takich jak T/5x i Tzero Mk III. Ponadto w każdej z naszych dwóch podstawowych serii oferujemy konstrukcje charakteryzujące się niezwykle wysoką jakością i szybkimi przetwornikami skierowanymi do przodu, które są połączone z unikalnymi pasywnymi radiatorami skierowanymi w dół. Takie podejście naprawdę zapewnia to, co najlepsze z obu światów. Szybkość, intonacja i precyzja w podaniu wysokości dźwięku niezbędne do doskonałej reprodukcji muzyki, a także kopnięcie i uderzenie potrzebne w kinie domowym i rocku. Także i techno oraz inne formy mocnej muzyki z mocnym basem czerpią korzyści z szybkich, skierowanych do przodu przetworników.

Konstrukcja emitująca dźwięk w dół powoduje, że najgłębsze, najniższe dźwięki są kompresowane, a następnie fala wydostaje się na zewnątrz wzdłuż podłogi. To w naturalny sposób wzmacnia najdłuższe fale dźwięku, które odtwarzają najniższe dźwięki, odpowiadające za poczucie przebywania w ogromnej przestrzeni, takiej jak katedra Notre Dame. Ale tak niski bas jest również stosowany przez inżyniera dźwięku w Twoim ulubionym filmie science fiction, gdy słyszymy w ścieżce dźwiękowej najsłabsze, głębokie echa dokładnie w momencie, gdy na ekranie pojawia się obraz bezkresu przestrzeni kosmicznej.

I wreszcie, w przypadku subwooferów, które są stosunkowo kompaktowe*, gdy zadawane jest pytanie „Przetworniki skierowane w dół czy do przodu?” nasza odpowiedź brzmi: „Tak”. Ta podwójna akcja, którą nazywamy Multi Modal Bass, zapewnia to, co najlepsze z obu światów. Pozwala nam to zachować stosunkowo niewielkie rozmiary obudowy, jednocześnie wytwarzając głęboki i szybki bas, który równomiernie energetyzuje pomieszczenie; co skutkuje gładszą i bardziej jednolitą reakcją w całym pomieszczeniu, lepszą niż mogą to zapewnić konstrukcje jednomodowe.

*Wskazówka dla profesjonalistów: Subwoofery referencyjne mogą być większe w każdym wymiarze, więc rozmiar i skala pozwalają nam dostarczać konstrukcje z przetwornikami do przodu, wsparte dużymi zapasami prądu we wzmacniaczach mocy. Ich skala i fizyczne rozmiary oraz moc pozwalają na wykonanie szybkich subwooferów z przetwornikami skierowanymi do przodu, aby w pełni i całkowicie wypełnić basem nawet duże pomieszczenia.