Dobrze jest mieć marzenia

Niedawno szczegółowo opisałem kilka konfiguracji systemu, podając przykłady tego, jak stworzyć naprawdę wspaniałe wrażenia w twoim kinie domowym, i bądźmy szczerzy, zależy to od wielkość twojej pensji. Opuściłem jednak jedną kategorię, ponieważ złożony projekt kina domowego, taki jak ten, zasługuje na osobny post.

Ta kategoria kina domowego z najwyższej półki jest przeznaczona dla naprawdę dobrze sytuowanych ludzi. Ale nawet jeśli nigdy nie osiągniesz tego standardu, to wiedz, że Twoja inwestycja w wysokiej jakości obraz i dźwięk czerpie korzyści z ciężkiej pracy i badań, które są wkładane w rozwijanie najdroższych i najnowocześniejszych produktów. W wielu przypadkach te zaawansowane projekty znajdziemy później przefiltrowane w dół, a te badania i doświadczenie są później dostępne w bardziej przystępnych cenowo produktach.

Warto wiedzieć, że w naszej branży mamy do czynienia ze schizmą, która jest tak naprawdę fałszywa; że ultra-wysokiej jakości głośniki i wzmacniacze nie są w kinie domowym potrzebne. Jeszcze bardziej destrukcyjne jest fałszywe przekonanie, że głośniki „kinowe” mogą mieć różnego rodzaju nieliniowości, a mimo to nadal będą „dobrymi” głośnikami. Co za bzdury! To narzucane nieostrożnej opinii publicznej przez recenzentów w średnim wieku, którzy chcą utrzymać swoje czasopisma, przyjmując pieniądze z reklam od producentów, którzy budują ten bałagan i czerpią korzyści z rozpowszechniania tych kłamstw.

Świetne kino domowe NIE męczy podczas oglądania pełnego, ponad 2-godzinnego filmu. Dlaczego tak jest? Ponieważ wspaniałe głośniki są tak zaprojektowane, aby odtwarzać dźwięk w sposób zgodny ze sposobem wytwarzania dźwięku w każdym innym aspekcie naszego życia, jak w naturze. Dzięki tej jakości reprodukcji mózg człowieka może się zrelaksować i przyswoić sobie dialogi oraz wszystkie inne dźwięki potrzebne do oddania hiperrealizmu pozwalającego zanurzyć się w filmie.

Nie dajcie się zwieść, filmy – zwłaszcza wielkie hity z efektami specjalnymi, często przedstawiają wymyśloną rzeczywistość. Ale najlepsi inżynierowie dźwięku na tej planecie już spędzili dziesiątki tysięcy godzin na planie nagrywając dźwięk i czerpiąc z wiedzy wielu pokoleń, tworząc w precyzyjny sposób hiperrealizm, tworząc opowieść. Nie potrzebują niedokładnie ustawionych głośników, które niszczą wszystkie ich wysiłki; zrób to, a wyrzucisz całe to doświadczenie za okno. Efekty Foleya (te tysiące często drobnych poprawek dźwiękowych i filigranów, które sprzedają realizm każdej sceny; szelest materiału, gdy tajna wiadomość jest chowana do kieszeni, szum powietrza, gdy ostrze noża opada) opierają się na naturalnym dźwięku.

Opierając się na poniższych rekomendacjach zbudujemy wielkie kino domowe, które będzie służyło również jako najnowocześniejsze studio odsłuchowe. Zrobimy to pomimo wielu dezinformującym przekazom na temat prawidłowego budowania kina domowego. Dobrze wykonana, wykorzystujące wysokiej klasy produkty audio, najwyższej klasy sprzęt i procedury odsłuchowe, a nie tylko polegając na układach DSP służących do korekcji akustyki pomieszczenia, sala kina domowego może być po prostu niebywała, przenosząc nas daleko poza zwykłe kino domowe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jako ultra-high-endowy system dwukanałowy zapewni również tysiące godzin muzyki.

REL Acoustics Carbon Special Line Array

Oto jedna z możliwości, mająca pokazać, jak wysoko możemy sięgnąć. Zanim wszyscy zaczną spieszyć się z wysyłaniem e-maili, potępiających mnie za to, jak szalenie ekstrawagancki jest ten system, pamiętaj, że kolumny o których mowa znajdują się w dolnej jednej trzeciej oferty Wilson Audio, a pasujące do tej oferty subwoofery REL Carbon w naszej ofercie to środek:

  • Wilson Audio Sascha DAW 38 000 USD – kolumny główne
  • REL Carbon Special Array (6) x 4 – 24 000 USD – subwoofery
  • REL HT/1508 pure .1/LFE subs x 2 – 3600 USD – subwoofery
  • Wilson Audio Mezzo Center Channel – 18 400 USD – kanał centralny
  • REL Carbon Special (1) – 4000 USD – subwoofer
  • Wilson Audio SabrinaX – 18 500 USD – kolumny surround

Można dodać również głośniki Dolby Atmos – zależy to od wielkości pokoju.

A system of this caliber deserves proper room construction, acoustical treatments, a/c power conditioners and seating, a first-rate projector capable of correctly and accurately driving a quality 13-16’ screen and room décor to match. This alone could easily add $100-150K to the total bill.

System tego kalibru zasługuje na odpowiednią konstrukcję pomieszczenia, zabiegi akustyczne, kondycjonery zasilania klimatyzacji i odpowiednie siedzenia, pierwszorzędny projektor zdolny do prawidłowego i dokładnego sterowania wysokiej jakości ekranem o przekątnej 130–160 cali i dopasowanym do niego wystrojem pomieszczenia. Samo to może z łatwością dodać 100-150 000 USD do całkowitego rachunku.

Czego można się po tym systemie spodziewać? To system, który, w ramach dowolnej praktycznej definicji tego, co uważamy za „niezwykłe”, określa o czym marzymy zarówno w kinie domowym, jak i przy odsłuchu muzyki. I zanim ktoś krzyknie: „To śmieszne!”, warto zapamiętać, że w każdym przedsięwzięciu to, co najlepsze kosztuje dużo. Częściowo dlatego, że niewielu ludzi, których stać na zakup najnowocześniejszych produktów, więc ich koszt pozostaje wysoki. Luksusowy, wspaniale zbudowany jacht wycieczkowy Hinckley Talaria 43 będzie kosztował około 250 000 dolarów, zanim przystąpimy do jego wyposażania. Najnowsze Porsche Turbo S? Tak samo lub jeszcze więcej, nawet bez wchodzenia w głęboki pakiet opcji. A włoskie samochody o pewnym pochodzeniu zaczynają się od 300 tysięcy dolarów i nieubłaganie rosną w górę.

Chodzi o to, że najlepsze kosztuje. Ale w naszym przypadku te inwestycje przynoszą fantastyczne rezultaty, które mogą przynieść korzyści reszcie z nas, gdy wyciągniemy wnioski z walki z ograniczeniami wyobraźni projektantów. Te marzenia powracają później na ziemię w postaci radykalnych poprawek w produktach bliżej rejonów cenowych dostępnych dla reszty z nas. Nasze modele z serii S, które szturmem podbijają rynek, w dużym stopniu wykorzystują doświadczenia zdobyte podczas projektowania naszego niezwykłego, trzykrotnie droższego modelu nr 25.

Więc rozkoszuj się marzeniami i wiedz, że granice istnieją po to, aby je przekraczać. Bogaci często finansują badania i zmiany, dzięki którym branża posuwa się naprzód. My bierzemy to sobie do serca i stosujemy owe zmiany w naszym własnym systemie. Znakomity jacht Talaria 43 będzie prawdopodobnie używany przez większość właścicieli rzadziej niż kilkanaście razy w roku, podczas gdy najnowocześniejsze kino skonstruowane przy użyciu najlepszych wysokiej klasy produktów dwukanałowych, pełniące podwójną funkcję jako wysokiej klasy 2-kanałowy system, będzie używany przez większość wieczorów i zapewni właścicielom lata radości.

REL Acoustics S/812 Line Array