Właściwa konfiguracja subwooferów s serii HT Mk II

Skonfiguruj właściciwe nowe subwoofery HT/1205 Mk II i HT/1003 Mk II, a otrzymasz kino domowe, które zapewni naprawdę wyjątkowy dźwięk, jednocześnie oferując uderzenie i atak, charakterystyczne tylko dla niesamowicie szybkich przetworników, oraz bas, który schodzi naprawdę GŁĘBOKO. W przypadku HT/1205 20 Hz odtwarzane jest tylko o 4 dB ciszej, a 24 Hz brzmi dokładnie tak, jak powinno brzmieć. Wszystko to otrzymujemy w wyrafinowany sposób, bez sztuczek, bez oszukiwania z korekcją cyfrową, w całkowicie analogowym układzie.

Nowe wersje Mk II naszej serii HT są absolutnie niezwykłe i znajdziemy w nich niektóre z naszych najlepszych i najnowszych technologii. Wykonaj porządnie konfigurację (mówię do tych z Was, którzy korzystają z nich głównie w kinie domowym), a okażą one lepsze od dowolnych modeli konkurencji w przedziale 1500–3000 USD, a nawet powyżej. Jeśli zaufasz wszystkim tym „doradcom” zajmujących się słabej jakości kinem domowym, znikną moc i uderzenie basu, jakie one zapewniają. Zastąpisz to jednostajnym dźwiękiem i basem, który nie będzie grał tak mocno, jak jest w stanie zagrać. Na szczęście jesteśmy tutaj, aby podzielić się z Tobą wiedzą o tym, jak to zrobić w dobry sposób.

  1. Użyj zwrotnicy REL do wykonywania ciężkich zadań, a nie zwrotnicy w amplitunerze AV. Ustaw w nim odcięcie basu na 200 Hz.
  2. Nigdy nie ustawiaj zwrotnicy REL poza pozycję na godzinie 1 (24 kliknięcia). Ustawiając ją poniżej tego progu posłuchaj, czy w dźwięku osiągnąłeś właściwą równowagę pomiędzy potężnymi eksplozjami a dźwiękiem ze zbyt dużą ilością wyższego (dudniącego) basu.
  3. Jeśli zignorujesz punkt 2. pamiętaj, że nie tylko skończy się to gorszą jakością dźwięku, ale także ograniczysz najwyższy poziom wyjściowy, do jakiego są zdolne subwoofery z serii HT.
  4. Skieruj subwoofer w stronę miejsca odsłuchu. Subwoofer ustawiony na wprost rzadko kiedy brzmi dobrze, ponieważ narażamy się w ten sposób na ograniczenie ataku i głębokiego basu. Ustawiony na wprost wygląda ładnie, ale brzmi okropnie.
  5. Znajdź fragment filmu z najmocniejszą ścieżką LFE, jaki masz w swojej kolekcji, podkręć resztę systemu tak głośno, jakbyś go używał (uważając, aby niczego nie spalić) bez subwoofera, a następnie odtwórz tę scenę ponownie i zwiększ głośność subwoofera HT do maksymalnej głośności, jaką może on obsłużyć przy tej samej głośności systemu. W razie potrzeby zmniejsz głośność, aby zachować zdrowie psychiczne swojej rodziny i sąsiadów.

A. Nie powinieneś korzystać z systemu zarządzania basem w amplitunerze. Ustaw wyjście LFE w AVR na 200 Hz i zostaw je w spokoju. W żadnym wypadku nie należy polegać na zwrotnicach w amplitunerach AV. Producenci amplitunerów AV muszą myśleć o szerokim kręgu odbiorców. Ale jeśli kupiłeś subwoofer REL, oznacza to, że chcesz od życia czegoś więcej. Coś lepszego. Jedynym zadaniem REL-a jest budowanie możliwie najlepszych subwooferów. Ilość i intensywność pracy włożonej przez nasze zwrotnice subwoofera w oddanie pociągnięć miotełek uderzających w talerze perkusji i migoczących w powietrzu jest wręcz szalona. Jeśli się pomylimy, cały system nas zawiedzie. Kto uważa, że producenci amplitunerów AV odsłuchują muzykę przy takich poziomach? – Ja też tak nie sądzę.

B. AVR oferują 4-5 podstawowych punktów odcięcia częstotliwości. To tak, jakby kupić samochód i usłyszeć, gdy wręczają ci kluczyki: „No dobrze, powinieneś wiedzieć, że może on jeździć tylko z 4–5 prędkościami”. Co? „Tak, w naszym najnowszym modelu możesz jechać tylko z następującymi prędkościami: 40 mil na godzinę, 80 mil na godzinę, 120 mil na godzinę, 150 mil na godzinę i 200 mil na godzinę”. REL umożliwia precyzyjne wysterowanie subwoofera w zakresie od 20 do 200 Hz.

Porada REL-a: Wejdź do menu amplitunera AVR i wybierz opcję „Konfiguracja”, następnie przejdź do opcji „Konfiguracja głośników” i wybierz opcję „Duży” (Large) – jeśli masz przyzwoite głośniki o częstotliwości schodzącej do około 50 Hz, a często zapewnia to nawet wysokiej jakości dwudrożny głośnik z przetwornikiem 170 mm. Ustaw w amplitunerze AV wyjście sygnału dla subwoofera amplitunera na „LFE+Main”, co oznacza, że głośniki będą mogły uczestniczyć w odtwarzaniu basu, zgodnie z zamierzeniami Pana Boga i Raya Dolby, którego zespół w Dolby Labs wynalazł współczesne kino domowe. Aby było ono tak wciągającą formą sztuki, jaką powinno być, bas musi pochodzić z kanałów powiązanych z obrazami pojawiającymi się na ekranie. Jadący bezpośrednio na ciebie czołg powinien być wspierany przez wysokiej jakości kanał centralny ustawiony na „Duży” (a w idealnym świecie powinien współpracować z subwooferem REL przez łącze wysokopoziomowe). Samolot nadlatujący znad Twojego prawego ramienia, a następnie prujący przez ekran oznacza, że prawy głośnik surround powinien być w stanie oddać przyzwoitą ilość basów, następnie przejść do kanału centralnego i na koniec do lewego głównego głośnika, zanim zniknie z ekranu.

C. Ustawienia zwrotnicy. Nie przekraczając godziny 1 (24 kliknięcia w HT/1510, HT/1003 lub 1205 Mk II) w naszej zwrotnicy, masz dostęp do ustawień znacznie wykraczających poza najwyższe ustawienia częstotliwości, jakie kiedykolwiek uznaliśmy za konieczne podczas korzystania z głośników o przyzwoitej jakości. Przekraczając to ustawienie, każesz REL-owi wytworzyć częstotliwości przechodzące w środek pasma, co sprawia, że dźwięk zacznie dudnić i co spowoduje, że pomieszczenie zacznie sprawiać problemy. Co gorsza, ponieważ odtwarzasz dźwięk zbyt wysoko w paśmie, ilość energii, którą wzmacniacz musi wzmocnić (aby wytworzyć coś, co ostatecznie brzmi gorzej) jest marnowana na średnicę, a nie na bas. To z kolei powoduje uruchomienie naszych obwodów ograniczających głośność, które zmniejszają maksymalną możliwą moc wyjściową. Bogate doświadczenie w tej dziedzinie mówi nam, że w przypadku większości systemów i w większości pomieszczeń ustawienie zwrotnicy na godzinę 12 (20 kliknięć), lub nieco mniej, jest tym optymalnym.

D. Dogięcie. W ostatnich latach powszechną praktyką stało się dogięcie subwoofera do środka, na miejsce odsłuchu, ponieważ skutkuje to większą sceną dźwiękową, lepszym atakiem i głębszym basem. Posłuchaj uważnie muzyki, gdy ustawiasz subwoofer, ponieważ nie jest to tak proste, jak może się wydawać. Kiedy powoli doginasz subwoofer kierując go na miejsce odsłuchu uważnie słuchaj elementów o których mówiliśmy powyżej. Wątpliwym rozwiązaniem jest również umieszczenie subwooferów po obu stronach stolika. Czasami działa to dobrze, czasami nie. Jeśli nie jesteś w 100% usatysfakcjonowany ładnym, czystym wyglądem ustawionych prosto subwooferów, co zwykle skutkuje słabym dźwiękiem, bądź otwarty na próby umieszczenia ich bliżej przednich rogów pomieszczenia i skierowania do ich wewnątrz.

E. Ustawianie maksymalnego poziomu wyjściowego. Nie każdy musi osiągnąć maksymalny, bezpieczny dla zdrowia, poziom wyjściowy, jaki może obsłużyć jego system. Jeśli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu lub małym domu na przedmieściach i zazwyczaj oglądasz ciurkiem cały sezon „Bridgertonów”, po prostu ustaw go tak, aby ładnie się komponował i abyś czerpał z niego przyjemność. Mercedes wcale nie jest mniej przyjemnym samochodem, jeśli rzadko przekraczasz w nim prędkość 70 mil na godzinę (113 km/h), ale miło jest wiedzieć, że jest bezpieczny i stabilny nawet przy prędkości 155 mil na godzinę (250 km/h). Jeśli chcesz wydobyć z naszych subwooferów ich maksymalny potencjał, to są wytyczne, jak możesz to zrobić.

Modele HT/Mk II gwarantują niesamowitą jakość dźwięku, wyjątkowo wysoki poziom i niezwykle głęboki bas. Krótko mówiąc, stanowią one podstawę najlepszych systemów kina domowego. To systemy, które wcale nie muszą być szalenie drogie, ale które można również zastosować w zaawansowanych układach REL HT/3D, obsługując za ich pomocą kina kosztujące nawet kilkaset tysięcy dolarów/funtów/euro. Pięknie skonstruowane, z fantastycznym designem i wykończeniem tradycyjnie zarezerwowanym dla naszych droższych linii, stanowią absolutnie kompletny pakiet. A teraz, dzięki kilku wskazówkom dotyczącym konfiguracji, będziesz w stanie lepiej wykorzystać ich niesamowite brzmienie. Dziękujemy, że zechciałeś zagłębić się w ten temat i dowiedzieć się czegoś nowego!