Przewodnik po kalibracji wejść nisko- i wysokopoziomowych

Subwoofery REL-a nie są tradycyjnymi produktami, ale prawdziwymi systemami subbasowymi. Ich zastosowanie ma na celu jakości dźwięk uzyskiwanego z PEŁNOZAKRESOWYCH kolumn i zapewnienie, w niektórych przypadkach, liniowej odpowiedzi poniżej 15 Hz. REL korzysta z akustyki pomieszczenia, generując wysokie ciśnienie, czym nie może się równać żaden tradycyjny subwoofer. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy go umieścić w jednym z rogów pokoju za głośnikami. Pamiętajmy, że w tym przypadku mamy do czynienia z podbiciem prawdziwego NISKIEGO basu. Wzmocnienie pasma poniżej 40 Hz najlepiej uzyskuje się poprzez umieszczenie subwoofera w rogu, gdzie można uzyskać najbardziej liniowe niskie pasmo, ponieważ subwoofer jest w stanie wykorzystać oś styczną (od rogu do rogu), która jest zazwyczaj najdłuższą odległością w pomieszczeniu.

W większości przypadków podczas podłączania systemów dwukanałowych będziesz używać połączenia wysokopoziomowego w subwooferach REL poprzez dostarczony kabel. Zapoznaj się z naszymi artykułami opisującymi to łącze, aby uzyskać o nim szczegółowe informacje.

Aby rozpocząć proces konfiguracji, wybierz utwór muzyczny z powtarzającą się linią basu o bardzo niskiej częstotliwości. Proponujemy utwór 4 ze ścieżki dźwiękowej do filmu Sneakers (Columbia CK 53146). Mamy w nim powtarzający się bęben basowy, który daje mnóstwo czasu na ustawienie głośnika niskotonowego. Ten utwór jest idealny do procesu konfiguracji i powinien być odtwarzany na najwyższym rozsądnym poziomie w danym systemie.

Praca z partnerem, jednym siedzącym w miejscu, w którym oglądamy filmy i słuchamy muzyki, a drugim przy subwooferze, jest najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na jego ustawienie. Jeśli pracujesz sam, ustawienia można skutecznie przeprowadzić stojąc przy subwooferze. Spróbuj zignorować całą inną muzykę w utworze, posłuchaj bębna basowego i jego wpływu na pomieszczenie odsłuchowe.

Podstawowe kroki konfiguracji to faza absolutna, precyzyjne „dostrajanie” w stosunku do narożników, orientacja względem ścian i ustawienia końcowe.

Faza absolutna

Po umieszczeniu subwoofera w rogu pomieszczenia, pierwszym krokiem jest dostosowanie fazy absolutnej. Należy pamiętać, że właściwe ustawienie (0 lub 180°) to takie, w którym bas jest najgłębszy najgłośniejszy. Podczas odtwarzania muzyki z naprawdę niskim basem, ustaw podział zwrotnicy tak, aby REL i głośniki główne dzieliły z sobą niskie częstotliwości. Powinno to być 20 kliknięć od minimalnego ustawienia (godzina 12) przełącznika w zwrotnicy. Następnie zwiększ głośność pokrętłem High/Low Level, tak aby głośność REL-a i głośników głównych była mniej więcej taka sama. Powinno to być od 15 do 18 kliknięć od minimum (godzina 10 do 11) w sekcjach wysoko- i niskopoziomowej. Przesuń przełącznik fazy z pozycji 0 do 180° i posłuchaj, w której pozycji muzyka jest najgłośniejsza lub najpełniejsza. Oznacza to, że subwoofer gra w harmonii z głównymi głośnikami, wzmacniając bas, a nie go eliminując. Czasem pomaga skoncentrowanie się na ataku basu i próba zauważenia, czy jest on zsynchronizowany z kolumnami. Jeśli impuls jest opóźniony w stosunku do kolumn oznacza to, że REL gra w przeciwfazie. Najlepiej będzie określić prawidłową fazę w pozycji odsłuchowej, więc proces ten będzie wymagał chodzenia tam i z powrotem do subwoofera, przynajmniej jeśli regulujemy odpowiedź fazową.

Dostrajanie w stosunku do rogów

Następnym krokiem jest dokładne określenie, jak daleko od rogu pomieszczenia powinien być umieszczony subwoofer, aby uzyskać najwyższą moc wyjściową, a także najniższy bas. Ustawiamy REL-a całkowicie w rogu pokoju i kierujemy go w przeciwległy róg, po skosie. Kontynuując odtwarzanie muzyki, powoli wysuwamy subwoofer z rogu po przekątnej, do przeciwległego rogu, utrzymując równą odległość od bocznej i tylnej ściany. W pewnym momencie (czasami jest to kwestia zaledwie kilkunastu centymetrów, w rzadkich przypadkach stopy lub więcej) REL zacznie grać głośniej, obniży bas i naprawdę zwiększy ciśnienie w pomieszczeniu, ponieważ powietrze wokół niego będzie się wydawać, jakby było pod napięciem. Zatrzymaj się! To jest prawidłowa pozycja.

Orientacja

Po ustaleniu pozycji w rogu pomieszczenia należy określić orientację głośnika niskotonowego, obracając subwoofer w stosunku do wyimaginowanego punktu środkowego, znajdującego się na jego tylnej ściance. Gdy jest on obracany z jednej strony na drugą, szukamy momentu, w którym gra on najgłośniej. Należy pozostawić go w pozycji, w której gra najgłośniej i schodzi najniżej. Jeśli REL stoi na dywanie, fizycznie wepchnij go w dywan, aby zablokować go na miejscu i zapewnić najlepsze połączenie z podłogą.

Ustawienia końcowe

Przesuń gałkę High/Low Level oraz gałkę Crossover na godzinę 10 (15 kliknięć od minimum). W większości przypadków chodzi tylko o to, aby ustalić, gdzie skończą się sensowne ustawienia. Regulacja poziomu siły głosu powinna być ustawiona tak, aby subwoofer można było usłyszeć nawet przy włączonych głównych głośnikach. Zazwyczaj to 15 kliknięć +/- 3 kliknięcia. Ustawienie podziału zwrotnicy powinno być ustawione tak, aby subbas nie był przytłaczający ani rozwlekły. Powinien być zsynchronizowany z impulsami głównych głośników, aby można było usłyszeć głębię i dynamikę niskich częstotliwości. Powtórzę, zazwyczaj jest to 15 kliknięć +/- 3 kliknięcia.