Dlaczego subwoofery powinny być podłączane kablem RCA, a nie kablem koncentrycznym?

Notatki terenowe: (więcej) głupich praktyk, których należy unikać

Notatki terenowe to doświadczenia z prawdziwego życia, którymi dzielimy się z Wami, zebrane z ponad 2000 wizyt u dealerów, których dokonujemy każdego roku. CZĘSTO działamy w terenie, pomagając dealerom i ich klientom. Za każdym razem, gdy natkniemy się na Ciebie w jednym z naszych sklepów, jesteśmy otwarci na pytania, robimy prezentacje i ogólnie świetnie się bawimy rozmawiając o sklepie i o produktach. Dlatego chcemy podzielić się kilkoma typowymi błędami, które są w tej dziedzinie popełniane i najlepszymi praktykami, które zalecamy.

#1: Nigdy nie używaj kabla koncentrycznego RF RG-59 (lub RG-6) jako kabla subwooferowego. Te dwa kable są używane do połączeń radiowych, telewizji kablowej lub telewizji satelitarnej i łączą antenę z odbiornikiem telewizyjnym. Kabel ten jest zwykle sztywniejszy niż kabel przeznaczony do przenoszenia sygnałów audio, ponieważ sztywne, miedziane przewody biegnące w środku kabla znajdują się wewnątrz sztywnego izolatora otoczonego najpierw foliowym ekranem RF, następnie plecionym ekranem miedzianym, a na końcu płaszczem z twardego polietylenu. Został on tak solidnie zbudowany, ponieważ został zaprojektowany do używania w ciężkich warunkach, często na zewnątrz budynków. Ale w przeciwieństwie do rodzinnego SUV-a, który może wyglądać, jakby miał szturmować plaże podczas ataku amfibii, ale został specjalnie zaprojektowany tak, aby rozpieszczać swoich właścicieli z wyższej klasy średniej w komforcie, kable te nie mają zastosowania jako interkonekty w systemie audio. Końcówka tego kabla nazywa się wtykiem F lub, jak mówi wielu, którzy mieli z nim pracować w terenie, F-Bomb.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że wielu niestandardowych integratorów i co najmniej jeden duży dealer używa tych kabli jako „kabli subwooferowych” – pod tą nazwą rozumieją kable LFE. Nie róbcie tego! Już wyjaśniamy dlaczego. Kabel jest tak dobry, jak jego końcówki. Większość klientów nie jest zaznajomiona z najlepszymi rodzajami wtyków RCA do danego zastosowania i czuje się niekomfortowo przy korzystaniu z dobrej jakości lutownicy stołowej. W tym przypadku ważne jest, że sztywne kable RG59 i RG6 nie są przeznaczone do zakończenia wtykami RCA, zwykle używane z nimi złącze to zaciskane złącze zwane złączem F. Widziałeś je na starszych kablach telewizji kablowej. Są to nieporęczne elementy, które nigdy nie wydają się być solidnie przymocowane do twojego kabla czy tunera TV, ponieważ nie są gwintowane.

Często zdarza się, że klient, próbując zaoszczędzić pieniądze, kończy z tym tanim, sztywnym kablem, który jest zaprojektowany i zwymiarowany dla złącza F. Następnie kupują zaciskane złącze RCA, myśląc „Hej, to tylko subwoofer”, ale nie wiedzą, że trzpień we wtyku RCA, łączący się z „gorącym” przewodnikiem, jest DUŻO większy niż maleńki przewód w kablu RG59/6. Więc zaciskają go, myśląc, że wykonali świetną robotę i łączą cały ten bałagan, który następnie zaczyna buczeć, ponieważ w rzeczywistości nie styka się z niczym wewnątrz złącza RCA.

Żeby cię naprawdę wkurzyć, niedługo potem cały wtyk się rozpada. Ludzie, którzy próbowali iść tą drogą, często odkrywają, że sztywny kabel jest wyjątkowo denerwujący, gdy próbują poprowadzić swój RG59/6 – czy co cokolwiek innego – do swojego subwoofera. Nie da się go ułożyć tak, jak chcesz, a pętla serwisowa, którą układa się z tyłu subwoofera, oznacza, że ​​potrzebujesz nawet pół metra dodatkowej głębokości za subwooferem, aby kabel mógł opisać wystarczająco duży promień i aby go nie zaginać.

Kup odpowiednie narzędzie do pracy. Dobrej jakości interkonekty audio przeznaczone do użytku w zastosowaniach z subwooferem i dostępne w kilku długościach, które mają sens dla przeciętnego kina domowego, są dostępne u wszystkich producentów – od firm no-name na Amazonie po AudioQuest, który oferuje bardzo przystępny cenowo model o nazwie Black Lab – podobnie jak ta fantastyczna rasa psów jest on przyjazny i łatwy w pracy oraz daje doskonałe wyniki. Jest w nim nawet zewnętrzny przewód uziemiający, co jest szczególnie przydatne, ponieważ żyjemy w czasach, w których wydaje się, że tak wielu producentów wzmacniaczy straciło jakiekolwiek zrozumienie wagi odpowiedniego uziemienia.

Tak więc: kup odpowiedni kabel do subwoofera – taki, który ma wystarczająco miękki płaszcz zewnętrzny, aby można go było łatwo ułożyć i dopasować się do miejsca, w którym ma iść. Taki, który dobrze brzmi i jest wyposażony w dobrze przylegające wtyki RCA zapewniające doskonały kontakt. Pomoże ci to uniknąć używania wtyków F-Bomb i sprawi, że będziesz mógł cieszyć się muzyką i filmami.